What's new

Thumbs down - Catie's Bubbles new price point

Many years ago I had a coworker who had once worked for a major supplier of fruit juice. At that time, a large can of juice sold for around $1.00. He said the metal can cost about $0.10. The juice in the can cost only $0.01. The remainder of the dollar price was labeling, marketing, transportation, retailer markup and a small profit.

I suspect that a $14 tub of shaving soap has a similar cost structure. The tub and carton likely cost more than the soap inside. Transportation costs make up a significant portion of the overall cost, especially since shaving soap are not ordered by the truckload. Unlike a can of juice that you consume in a few days, a tub of soap can last months. The profit on an individual tub of soap is probably no more than a few pennies.

If the artisan were to increase the cost of the 8 oz tub to the point they can make a reasonable profit, the overall cost might reach a level that some customers find too high, especially a potential customer trying the product for the first time. Thus, by reducing the price and reducing the container size, the artisan can make a profit without scaring off potential customers.

As an example, consider Martin de Candre soaps. The cost is about $70 for a 200 gram jar (about 7 oz) or $10 per ounce. People who have used these soaps say they smell and perform wonderfully. They claim a tin will last "forever". So the soaps may be a better value than they first seems. However, since I have never tried MDC, I won't risk $70 on a tin of soap I might not like any better than my usual soaps and creams. However, I might try a sampler.
 
wait why did you give away the RR soaps?


I have a friend who has a disability and I turned him on to wet shaving. He has very little money. I also gave him a tub of Tobs Sandalwood, a Black Handled SS and a Gold Ball End Tech, a lather bowl, a Semogue 1305 I never bonded with, a cheap badger brush, a razor stand, some RR splashes and a bunch of blades.

He has very fine and very little facial hair. He does one pass, usually every 2 or 3 days. I gave him the RR soaps because I have a metric ton of other soaps I like better. B&M, Stirling, Haslinger, etc.

Shaving is now pretty much the highlight of his day. We should all be happy :)
 
I have a friend who has a disability and I turned him on to wet shaving. He has very little money. I also gave him a tub of Tobs Sandalwood, a Black Handled SS and a Gold Ball End Tech, a lather bowl, a Semogue 1305 I never bonded with, a cheap badger brush, a razor stand, some RR splashes and a bunch of blades.

He has very fine and very little facial hair. He does one pass, usually every 2 or 3 days. I gave him the RR soaps because I have a metric ton of other soaps I like better. B&M, Stirling, Haslinger, etc.

Shaving is now pretty much the highlight of his day. We should all be happy :)
He has a GOOD friend !!!!!!!!!
 
I have a friend who has a disability and I turned him on to wet shaving. He has very little money. I also gave him a tub of Tobs Sandalwood, a Black Handled SS and a Gold Ball End Tech, a lather bowl, a Semogue 1305 I never bonded with, a cheap badger brush, a razor stand, some RR splashes and a bunch of blades.

He has very fine and very little facial hair. He does one pass, usually every 2 or 3 days. I gave him the RR soaps because I have a metric ton of other soaps I like better. B&M, Stirling, Haslinger, etc.

Shaving is now pretty much the highlight of his day. We should all be happy :)

Well done!
 
The seller should charge what s/he can get for the product (given costs, competition, good will, etc.).

The buyer should pay no more than s/he feels the product is worth (given perceived quality, competition, convenience, etc.).

Simple.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
As an example, consider Martin de Candre soaps. The cost is about $70 for a 200 gram jar (about 7 oz) or $10 per ounce. People who have used these soaps say they smell and perform wonderfully. They claim a tin will last "forever". So the soaps may be a better value than they first seems. However, since I have never tried MDC, I won't risk $70 on a tin of soap I might not like any better than my usual soaps and creams. However, I might try a sampler.

I'm in the same boat. It's a shame that nobody sells samples for MdC. Although, I'm beginning to have my doubts on the "good value" argument. Even getting 200 shaves (1g/shave) puts it at $0.35/shave. Most people can probably get more shaves than that, but how many more? I think that if anyone keeps detailed records on usage they'll find it wasn't exactly a bargain, just not as expensive as some of the other "high end" options.
 
Top Bottom